منظور از پایش سلامت کارکنان چیست

بهره وری نیروی انسانی

منظور از پایش سلامت کارکنان چیست

اختلالات اسکلتی- عضلانی، از عوامل شایع آسیب‌های شغلی و ناتوانی در کشورهای صنعتی و درحال‌توسعه هستند.

برخلاف گسترش روبه‌رشد فرآیندهای مکانیزه و خودکار، اختلالات اسکلتی- عضلانی مرتبط با کار، عمده‌ترین عامل از دست رفتن زمان کار و افزایش هزینه‌ها می‌باشد و آسیب‌های جسمی و ذهنی نیروی کار، از بزرگ‌ترین معضلات بهداشت حرفه‌ای در کشورهای صنعتی و ازجمله مهم‌ترین مسائل پیش روی ارگونومیست ها در سراسر جهان هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که احساس درد و ناراحتی در قسمت‌های گوناگون دستگاه اسکلتی- عضلانی از مشکلات عمده در محیط کار است، به‌طوری که علت اصلی غیبت را تشکیل می‌دهند. ریسک فاکتورهای گوناگونی در وقوع این آسیب‌ها نقش دارند که می‌توان آن‌ها را به ریسک فاکتورهای فیزیکی سازمانی و فردی (نظیر وضعیت بدنی نامناسب، نشستن‌های طولانی‌مدت و کارهای توأم با حرکات تکراری) تقسیم نمود.

نشستن‌های طولانی‌مدت در محیط کار باعث صدمات جبران‌ناپذیر جسمی و ذهنی می‌شود، تفاوت نمی‌کند که شما در چه جایگاه شغلی هستید، مدیریت یک کسب‌وکار کوچک یا بزرگ حوزه فعالیت شما باشد و یا در جایگاه اداری، خدمات و مشاغل سخت و طاقت‌فرسا مشغول به کار باشید. نشستن‌های طولانی‌مدت پشت میز جلسات، مکالمات تلفنی طولانی، حضور مستمر در سمینارها و یا وبینارها، مسافرت‌های کاری و نشستن‌های طولانی‌مدت در صندلی هواپیما و یا ماشین شخصی، کم‌تحرکی، زمان کم برای استراحت و حتی فعالیت‌های دورکاری در شرایط فعلی جامعه همگی می‌تواند آسیب‌هایی به ساختار اسکلتی- عضلانی و فیزیولوژیکی شما وارد نماید، که نشانه‌های آن با دردها و گرفتگی‌های موضعی، کوفتگی، خستگی، ضعف در عضلات، کارکرد ضعیف و نهایتا آسیب‌های جبران‌ناپذیر نظیر گیرافتادگی و چسبندگی‌های مفصل شانه، اختلالات دیسک ناحیه کمری، گردن و آرتروز مفاصل بروز می‌نماید. کارکنان، تشخیص زودهنگام بیماری‌های شغلی و در نتیجه پیشگیری از پیشرفت بیماری‌ها (نظیر اختلالات اسکلتی- عضلانی، بیماری های قلبی و عروقی، چاقی و ناهنجاری ها) به مراحل ناتوان‌کننده، پرداخته و از طریق تشويق مدیران و کارکنان به انجام حرکات ورزشي، شناسايي به موقع اختلالات اسکلتی عضلانی، ارايه برنامه‌های منظم جهت گنجاندن ورزش در برنامه‌های روزانه، کشف مسائل و مشکلاتی که هنوز به مرحله بیماری نرسیده‌اند و نیز کشف مشکلاتی که شاید فرد از آن باخبر است ولی به عنوان بیماری یا اشکال تلقی نمی‌کند ( از جمله اختلالات مفاصل گردنی، کمری، زانو و … ) ، راهکارهای تشخیصی و درمانی و سایر توصیه‌های لازم را ارائه و در نهایت شرایط را جهت کاهش هزینه‌های درمان، غیبت از کار کارکنان و افزایش بهره وری نیروی انسانی ایجاد می نماید. مشاوره، درمان های دستی، ماساژ، ارائه برنامه اصلاحی به همراه تمرین های ویژه فعالیت جسمانی مرتبط برای تقویت ضعف های جسمانی و اصلاح ناهنجاری های بدنی، آموزش اصول ورزش در آب، اصلاح حركات زندگي از جمله نحوه صحيح نشستن، برخاستن، خوابيدن و تحرك، اصلاح حركات در خانه و محيط كار، تناسب وزن و اندام بوسيله حركات فيزيكي توسط متخصصین کارآزموده مراحل تکمیلی پایش سلامت را در‌بر می‌گیرد.

اختلالات اسکلتی- عضلانی

نشستن‌های طولانی‌مدت پشت میز جلسات، مکالمات تلفنی طولانی، حضور مستمر در سمینارها و یا وبینارها، مسافرت‌های کاری و نشستن‌های طولانی‌مدت در صندلی هواپیما و یا ماشین شخصی، کم‌تحرکی، زمان کم برای استراحت و حتی فعالیت‌های دورکاری در شرایط فعلی جامعه همگی می‌تواند آسیب‌هایی به ساختار اسکلتی- عضلانی و فیزیولوژیکی شما وارد نماید، که نشانه‌های آن با دردها و گرفتگی‌های موضعی، کوفتگی، خستگی، ضعف در عضلات، کارکرد ضعیف و نهایتا آسیب‌های جبران‌ناپذیر نظیر گیرافتادگی و چسبندگی‌های مفصل شانه، اختلالات دیسک ناحیه کمری، گردن و آرتروز مفاصل بروز می‌نماید.

مرکز سلامت امن آفرین با رعایت اصول به طراحی، برنامه‌ریزی و اجرای پایش سلامت کامل سلامت کارکنان، بررسی شرایط شغلی، تشخیص زودهنگام و پیشگیری از شروع و پیشرفت بیماری‌های شغلی (نظیر اختلالات اسکلتی- عضلانی، بیماری‌های قلبی و عروقی، چاقی و ناهنجاری‌ها) به مراحل ناتوان‌کننده، می‌پردازد و از طریق تشويق مدیران و کارکنان به انجام حرکات ورزشي، شناسايي به‌موقع اختلالات اسکلتی- عضلانی، ارائه برنامه‌های منظم جهت گنجاندن ورزش در برنامه‌های روزانه، کشف مسائل و مشکلاتی که هنوز به مرحله بیماری نرسیده‌اند و نیز کشف مشکلاتی که شاید فرد از آن باخبر است ولی به‌عنوان بیماری یا اشکال تلقی نمی‌کند (ازجمله اختلالات مفاصل گردنی، کمری، زانو و …)، راهکارهای تشخیص، بهبود و سایر توصیه‌های لازم را ارائه داده و درنهایت شرایط را جهت کاهش هزینه‌های درمان، غیبت از کار کارکنان و افزایش بهره‌وری نیروی انسانی ایجاد می‌نماید. مشاوره، ماساژ، ارائه برنامه اصلاحی به همراه تمرین‌های ویژه فعالیت جسمانی مرتبط، برای تقویت ضعف‌های جسمانی و اصلاح ناهنجاری‌های بدنی، آموزش اصول ورزش در آب، اصلاح حركات زندگي ازجمله نحوه صحيح نشستن، برخاستن، خوابيدن، حركات در خانه و محيط كار، همچنین تناسب وزن و اندام به‌وسیله حركات فيزيكي توسط متخصصین کارآزموده مراحل تکمیلی پایش سلامت را در‌بر می‌گیرد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (9)

 • سیاوشی پاسخ

  ممنونم واقعا فرق طب کار و اسم های مشابه و با کار شما متوجه شدم

  1400-01-03 در 4:31 ق.ظ
 • علی پاسخ

  سلام. امیدوارم همه مدیران به این دیدگاه برسند. چون خیلی واجبه. من به خاطر کار چندین سال کمردردم. با این کار شاید الان اینجوری نبودم.

  1400-03-24 در 7:47 ق.ظ
  • AmnAfarin پاسخ

   با نظر شما موافق هستیم ،
   شما می‌توانید برای دریافت مشاوره و راهکار های سازمانی با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.
   021-88308290

   1400-03-24 در 12:42 ق.ظ
 • اکبر پاسخ

  سلام. خسته نباشید. چجوری میشه برای یک شرکت ورزش در آب رو راه اندازی کرد؟

  1400-03-25 در 7:10 ق.ظ
  • AmnAfarin پاسخ

   سلام خدمت شما
   راهکار های زیادی وجود دارد ، بعد از بازدید از محل شرکت شما بهترین پیشنهاد به شما داده می‌شود.
   در صورت تمایل به دریافت مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید.

   1400-03-25 در 1:05 ب.ظ
 • افسانه پاسخ

  سلام.
  عملكردتون در راستاى سلامت بسيار تاثيرگذار است

  1400-03-30 در 2:38 ب.ظ
  • AmnAfarin پاسخ

   با سلام
   سپاس فراوان از نظر شما

   1400-03-30 در 3:38 ب.ظ
 • مرجان پاسخ

  خیلی عالیه

  1401-10-20 در 10:50 ب.ظ
  • AmnAfarin پاسخ

   ممنون برای ثبت نظرتون

   1401-10-24 در 10:14 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


خبرنامه امن آفرین

عضویت در خبرنامه امن آفرین