لاغری موضعی ، افسانه یا واقعیت

لاغری موضعی

لاغری موضعی ، افسانه یا واقعیت

امروزه می‌بینیم که بسیاری از افرادی که اهداف کم کردن وزن و لاغری را در سر می‌پرورانند یا قدم در این مسیر نهاده اند، بسیار به لاغری موضعی فکر می‌کنند و تمایل به کم کردن وزن یک ناحیه از بدن در آنان بالا رفته است. به عنوان مثال یک نفر دوست دارد با همین اندام کنونی، فقط چربی شکمش را آب کند، یا بازوهای خود را کمی لاغرتر کند. تلاش برای لاغری باسن و ران نیز که بسیار مرسوم است.
در این راستا، برخی شرکت‌ها و موسسات لاغری هم از این رویا خبر داشته و این تمایل را در افراد، با قیمت هایی گزاف، تشدید کرده و مدام در مورد لاغری موضعی تبلیغ می‌کنند.

اما آیا لاغری موضعی از نظر علمی امکان‌پذیر است؟

باید بدانیم که بدن ما برای ذخیره انرژی، چربی ذخیره می‌کند. یعنی وقتی شما بیشتر از مقدار کالری‌ای که بدن مصرف کند، غذا بخورید، مازاد انرژی به صورت چربی برای استفاده بعدی در بدن ذخیره می‌شود.
اگر میزان غذایی که می‌خورید کم‌تر شود، بدن به سراغ پس‌اندازش می‌رود و با استفاده از این چربی، نیاز خود به انرژی را برطرف می‌کند.
اما نکته قابل توجه این‌ است که، چربی از تمام بدن کسر می‌شود نه بخشی از بدن. یعنی بدن شما بین چربی ذخیره شده در بازو یا پهلو تمایزی قائل نمی‌شود و این طور نیست که بیشتر چربی را از قسمت‌های بسوزاند که تحرک بیشتر دارند.

لاغری

مواد غذایی از کجا متوجه ناحیه مورد نظر ما برای لاغری یا چاقی می شوند؟

نکته بعدی که لازم به ذکر است این است که هیچ ماده غذایی هوشمندی وجود ندارد که پس از بلعیده شدن بداند چه مسیری را طی کند و یا به کدام بخش از بدن برای اثرگذاری، حرکت کند. پس اگر در بین تبلیغات موجود دیدیم که راهکار تغذیه ای برای لاغری فلان قسمت از بدن ارایه شده است مثل خوردن سیب زمینی آب پز برای پر تر شدن صورت و یاخوردن آب کرفس موجب کاهش چربی شکم خواهد شد، باید بدانیم این امر در علم تغذیه مکانیسمی ندارد و این یعنی چربی‌سوزی و لاغری موضعی رخ نمی‌دهد.
موضوع اینجا است که شما می‌توانید با تمرین‌های ورزشی به‌خصوص بر روی عضلاتی خاص متمرکز شوید و آن ها را تقویت کنید. به عنوان مثال می‌توانید عضلات سینه خود را تقویت کنید، بدون آن که چندان به عضلات دیگر توجه داشته باشید.

غذا

روش های تکمیلی

در این راستا دستگاه ها و روش های مختلفی نیز بوجود آمده اند که تاثیر بیشتری بر تحریک چربی در یک ناحیه اعمال کنند اعم از شاک ویو، آر اف، کویتیشن، کرایو و… که هر کدام بعد از چندین جلسه با هزینه های نه چندان کم، اثر بخشی بر سایز افراد خواهند داشت. این روش ها که روش های درجه چندم و تکمیلی به حساب می آیند در پروسه کاهش وزن و تناسب اندام در کنار اصول اولیه قرار می‎‌‌گیرند و به عنوان درمان اصلی هرگز به حساب نخواهند آمد. دقیقا به همین دلیل است که مراکز لاغری با هدف لاغری موضعی این فرایند را درکنار برنامه غذایی و فعالیت ورزشی ارائه می‌دهند نه به شکل تنها و مجزا.

در نتیجه

• در بحث لاغری موضعی، هیچ ماده غذایی ای از قبل هدف خود را برای رفتن یا نرفتن به ناحیه مذکور تعیین نمی‌کند.
• لاغری وچاقی موضعی هیچ گاه از غذا و رژیم ایجاد نمی‌شود بلکه تقویت عضلات در مواضع خاصی از بدن بواسطه فعالیت ورزشی منسجم رخ می‌دهد.
• برای کم کردن وزن و یا افزایش وزن همیشه برنامه مدون غذایی با فعالیت ورزشی در کنارهم و در تکمیل یکدیگر احتیاج هستند.

چربی

منابع

  •  گردآورنده: غزل ذوالفقاری کارشناس تغذیه شرکت امن آفرین
  • انتشار مقاله با ذکر نام شرکت و آدرس سایت بلامانع است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


خبرنامه امن آفرین

عضویت در خبرنامه امن آفرین