10 ویژگی صندلی استاندارد و ارگونومی

ویژگی صندلی استاندارد

10 ویژگی صندلی استاندارد و ارگونومی

احتمالا شما هم از پیامد های جدی نشستن طولانی مدت آگاهید و میدانید اکثر ما بیشتر از 30 ساعت در هفته را پشت میز کار سپری می کنیم، در این مقاله ویژگی‌های صندلی استاندارد و ارگونومی را بررسی می‌کنیم.
نشستن باعث ایجاد فشار بر نواحی مختلف بدن خصوصا ستون فقرات می شود علی الخصوص اگر ارتفاع صندلی مناسب نباشد یا ویژگی های استاندارد را نداشته باشد. این امر در سالهای اخیر بیشتر مورد توجه متخصصین بهداشت قرار گرفته است که خود دلیل رونق ناگهانی صندلی های ارگونومی شده است.

 

ارتفاع صندلی

اصولاً مهم ترین عامل موفقیت در نتیجه کار گروهی در محیط کار کاهش استرس و و افزایش تمرکز است. در اغلب موارد این امر به معنای بکارگیری تجهیزات مناسب یا برای مثال صندلی استاندارد که به صحیح نشستن کمک میکند در محیط کار میباشد. در مورد کارکنان ادارات، شرکتها و دفاتر، یکی از اصلی ترین تجهیزات صندلی کار میباشد. بطور معمول این دسته از کارکنان روزانه حدود 8 ساعت را در محل کار میگذرانند. اگر صندلی کار این افراد مطابق با ملاحظات ارگونومیک طراحی نشده باشد یا ارتفاع صندلی استاندارد نباشد بدون شک این امر آسیبها و خسارات مذکور را متوجه انها میسازد.

بر این اساس، کاملا قابل درک است که چرا کارشناسان ایمنی و بهداشت، استفاده از صندلی مناسب و ایمن را مهمترین عامل در بهبود وضعیت تجهیزات کار میدانند.

 

صندلی مناسب

برخورداری از صندلی مناسب ارگونومیک

شاید یک صندلی ارگونومیک به تنهایی عامل کاهش صدمات ناشی از کار نباشد. اما این عامل در کنار تمرینات مخصوص ارگونومیک، نه تنها باعث کاهش خطرات و آسیبهای جدی میگردد، بلکه به بالارفتن میزان بازدهی و خروجی مطلوب کارکنان نیز کمک شایانی میکند.

مطالعات نشان میدهد که استفاده از صندلی های قابل تنظیم و ایمن، به همراه آموزش و تمرینات ارگونومیک جهت بهبود وضعیت نشستن، موجب کاهش چشمگیر صدمات ارتوپدی و دردهای عضلانی میگردد. بر اساس این تحقیقات تنها همین دو عامل فوق به آسانی نرخ بهره‌وری کاری افراد را تا 17/5 درصد افزایش میدهد.

این موارد به نحو تجربی و عینی نیز کاملا مشهود است. بسیاری از کارفرمایان و صاحبان مشاغل، برای کاهش هزینه ها از مواد و تجهیزات ارزان و بی کیفیت بهره میبرند، اما آمار نشان میدهد این امر در درازمدت خسارات به مراتب بزرگتری را برای آنها به بار خواهد اورد. پژوهشهای متعدد ثابت نموده که استفاده از صندلیهای با کیفیت و ارگونومیک، یکی از مهمترین عوامل داشتن کارکنان خشنود و کسب و کاری با بهره وری بالا، و  همچنین جلوگیری از پرداخت غرامتهای کلان بر اثر دعاوی حقوقی پرسنل میباشد.

مطابق این پژوهشها تجهیز محیط های کار با صندلی های ارگونومیک و به کار بستن برخی تمهیدات ایمنی، به میزان قابل ملاحظه ای موجب کاهش صدمات ناشی از کار در ادارات و شرکتها میگردد.

نشستن صحیح

بهره گیری از صندلی قابل تنظیم ارگونومیک در محیط کار، به کاهش ریسک ابتلا به صدمات گوناگون و افزایش بهره‌وری کارکنان می‌انجامد.

استفاده از صندلی قابل تنظیم ارگونومیک به همراه ارائه آموزش های ایمنی، و به کار بستن تمرینات ارگونومیک، در هر روز کاری بطور موثر سبب کاهش خطر ابتلا به عوارضی همچون، آسیبهای ستون مهره، زوال عضلانی و دردهای مزمن مفاصل میشود.
در سال 1990 میلادی محققان در یافتند  واحدهای شغلی که به بهینه سازی تجهیزات کار با محصولات ارگونومیکی، اقدام نموده اند افزایش 17/5 درصدی نرخ بهره وری را در مقایسه با دیگر محیطهای کاری داشته اند.
تحقیقات در سال 2003 میلادی ثابت نمود  کارکنانی که در محیط کار صندلی مناسب قابل تنظیم و آموزشهای ارگونومیک دفترکار دریافت نموده اند، 17/7 درصد بازدهی بیشتری نسبت به دیگر عوامل کاری داشته اند.

اصطلاح ارگونومی به چه معنا است؟

ارگونومی علمی است که مهندسی انسان و یا بیوتکنولوزی نیز نامیده می شود. این رشته شامل بررسی چگونگی طراحی و یا نظم اشیا به بهترین وجه در تاملی آسان و ایمن با انسان می‌باشد. به عنوان مثال صندلی ارگونومی به صندلی ای گفته می شودکه برای حمایت بهتر بدن از نظر هماهنگی راحتی، حمایت و سلامتی بدن طراحی شده است. 

یک صندلی ارگونومی خوب قابل تنظیم است ، تا امکان کنترل بهتر و تنظیمات شخصی را فراهم کند. قابلیت تنظیم، زمانی که صندلی برای چندین کاربر استفاده می شود اهمیت بیشتری پیدا می کند. اگر برای دفتر یا خانه خود یا به طور خاص برای یک نفر صندلی می خرید ، ابعاد بدن او را برای “تناسب” بیشتر در نظر بگیرید.

صندلی اداری

1. ارتفاع صندلی استاندارد

ارتفاع مناسب صندلی به شما امکان می دهد پاها را صاف روی زمین قرار دهید، به همین دلیل انتخاب صندلی با ارتفاع قابل تنظیم ضروری است زیرا همه افراد یکسان نیستند. علاوه بر این، با توجه به اینکه بیشتر میزهای کار در ارتفاع ثابت هستند ، مهم است که امکان تغییر ارتفاع صندلی را داشته باشیم. ارتفاع صندلی که از 41 تا 54 سانت از کف فاصله دارد  اغلب برای بیشتر افراد مفید  می‌باشد.

2. عرض و عمق صندلی

عمق مناسب صندلی باید به شکلی باشد که بین 5 تا 10 سانتیتر بین لبه صندلی و پشت زانوها فاصله ایجاد شودباشد. اگر صندلی خیلی جلو باشد ، ممکن است فشار ناخواسته ای در پشت زانوها وارد کند.

3. شیب صندلی استاندارد

صندلی های ارگونومی خوب امکان چرخش نشیمنگاه را فراهم می کنند، که این امر باعث می شود تا لگن به درستی قرار گیرد. چرخش قدامی لگن یک مشکل وضعیتی است که تقریباً همه افرادی را که زیاد می نشینند را درگیر می کند ، به همین دلیل مهم است که  هنگام نشستن لگن را در حالت خنثی نگه دارید و زانو ها و مچ را در زاویه 80 درجه قرار دهید.

4. پشتی پشت کمر صندلی ارگونومی

این اشاره به حمایت از کمر شما دارد و از ویژگیهای اساسی یک صندلی ارگونومی است. صندلی های ارگونومی از شکل طبیعی ‘S’ ستون فقرات را حفظ می کنند ، که مانع از قوز کردن   میشوند و فشار روی ستون مهره ها و لگن را  کم می کنند. تکیه گاه قابل تنظیم به کاربران اجازه می دهد منحنی صندلی را با منحنی ستون فقرات خود تنظیم کنند ، تا از حمایت بهینه برخوردار شود.

5.تکیه گاه پشتی صندلی استاندارد

یک تکیه گاه قابل تنظیم امکان موقعیت مناسب تری را برای کاربر فراهم می کند ، زیرا آنها می توانند تکیه گاه را حرکت دهند تا به طور خاص تر از وضعیت طبیعی ستون فقرات خود حمایت کند. استفاده از این ویژگی در طول روز به پشتی اجازه می دهد تا مقداری از وزن را از بالاتنه برداشته. از این طریق فشار بر دیسک های و عضلات کاهش یابد

6.چرخان

چرخش روی صندلی ارگونومی با قدرت مانور به کاربران کمک می کند تا دسترسی به نقاط مختلف میزهای آنها بدون فشار بیش از حد آسان شود.

7.پشت سری

نشستن صحیح بر روی صندلی نیاز به پشت سری دارد که پشت سر و گردن فوقانی را پشتیبانی می کند ، باعث کاهش تنش در شانه ها و بالا تنه می شود.

8.مواد

یک صندلی ارگونومی خوب از مواد راحتی ساخته شده است. این مواد نباید باعث عرق کردن پشت کاربر شود. با این حال ، مواد استفاده شده به بودجه بستگی دارد. صندلی های ارگونومی سطح بالا از چرم یا مخمل استفاده می کنند.

9. چرخ ها

اگر از صندلی شما روی یک سطح سخت استفاده می شود ، یک صندلی با چرخ های لاستیکی نرم پیدا کنید. اگر محل کار / دفتر خانه شما فرش است ، چرخ های سخت را انتخاب کنید تا به شما در جهت یابی بهتر کمک کند.توجه داشته باشید که بک صندلی استاندارد به تنهایی نمی‌تواند از آسیب های ناشی از نشستن های طولانی مدت جلوگیری کند. 

مشاهده خدمات ما

تاثیر صندلی استاندارد اداری در بهبود تمرکز و کارایی کارمندان

طبق تحقیقات صورت گرفته  تاثیر نشستن صحیح بر روی صندلی اداری در بهبود تمرکز و کارایی کارمندان بسیار ملموس  است. صندلی ‌هایی که درست طراحی شده ‌اند و دارای انطباق مناسب برای بدن هستند، می ‌توانند به کاهش خستگی، تقویت تمرکز و همچنین بهبود روحیه تیمی کمک کنند. صندلی‌ های اداری با بخش پشتی قابل تنظیم که ارتفاع آن قابل تنظیم باشد، می‌ تواند به کارمندان کمک کند تا در ارتفاع مناسبی نسبت به میز کار خود قرار گیرند و در نتیجه کمتر خسته شوند.همین امز باعث تاثیرات مستقیم در نتیجه کار تیمی در محیط کار می شود. 

نتیجه گیری:

بنابراین توسیه شرکت شبکه امن آفرین این است که جهت حفظ سلامت خود و یا  بهبود سلامت کارکنان و کاهش درد های ناشی از نشستن طولانی مدت باید عادات نشستن خود را اصلاح و پس از آن یک صندلی استاندارد با ارگونومی مناسب را انتخاب کنید، شما می‌توانید سوالات خود را در رابطه با ارگونومی محیط کار با مشاورین ما در میان بگذارید.

منبع: The Ergonomics of a Chair Explained

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


خبرنامه امن آفرین

عضویت در خبرنامه امن آفرین